Jadernou válku nelze vyhrát

19.12.2024 VSa Trendy

Před nesmyslností a nebezpečím jaderné války varují ti, kdo přežili jaderné útoky v Hirošimě a Nagasaki. Svět by jejich zkušenosti měl brát vážně.

V roce 1985 se americký prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov shodli na tom, že „jadernou válku nelze vyhrát a nesmí se v ní nikdy bojovat“, což znamenalo významný moment v závodech v jaderném zbrojení v době studené války, píše na stránkách Al Džazíry Mellissa Parkerová, výkonná ředitelka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Od té doby tento názor podpořilo pět původních jaderných států, naposledy v roce 2022. Někteří, jako například bývalý Trumpův úředník David Lasseter, však dnes obhajují vojenské strategie zahrnující jaderné zbraně. Stalo se tak v době, kdy „Nihon Hidankyo“, skupina přeživších z Hirošimy a Nagasaki, získala Nobelovu cenu míru za obhajobu jaderného odzbrojení.

Atomové bomby svržené na Japonsko v roce 1945 zabily více než 200 000 lidí a dnes by byly označovány jako „taktické“ jaderné zbraně. Ti, kdo přežili, známí jako hibakuši, mají s jadernou válkou skutečné zkušenosti. Mnohým z nich, kteří byli během útoků dětmi, je dnes kolem 86 let.

Sumiteru Tanigučimu, který zemřel v roce 2017, bylo v době dopadu bomby na Nagasaki 16 let. Utrpěl těžká zranění, díky nimž strávil téměř čtyři roky v nemocnici. V důsledku prodělaných rozsáhlých operací a infekcí trpěl celoživotně silnými bolestmi. Přibližně 38 000 dětí zemřelých při útocích inspirovalo přeživší, jako byl Taniguči, k neúnavné práci na prevenci budoucího utrpení způsobeného jadernými zbraněmi.

Výpovědi hibakuši ukazují, že myšlenka, že jadernou válku lze vyhrát, je nebezpečná a zvyšuje pravděpodobnost jejího vzniku. Kniha Annie Jocobsenové „Jaderná válka: scénář“ vysvětluje, že použití jaderné zbraně by rychle vedlo k masovému ničení, zabíjení milionů lidí a jaderné zimě, která by vedla k hladomoru a miliardám mrtvých. Mělo by také vážný dopad na světovou ekonomiku a biologickou rozmanitost.

Ve světle ruských jaderných hrozeb během konfliktu na Ukrajině varuje Terumi Tanaka, který přežil výbuch v Nagasaki, že jaderné zbraně by mohly zničit lidstvo a že lídři jako prezident Putin podceňují potenciální škody. Vedoucí představitelé jaderných zemí musí naslouchat přeživším a usilovat o odstranění jaderného arzenálu. Japonští hibakuši sehráli klíčovou roli při tvorbě Smlouvy OSN o zákazu jaderných zbraní (TPNW), která začala platit v roce 2021 a polovina zemí ji podepsala nebo ratifikovala. Udělení letošní Nobelovy ceny za mír zdůrazňuje, že by se země s jadernými zbraněmi měly ke smlouvě připojit a své zbraně eliminovat.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

https://casopisargument.cz/61007